Oblast Sperone
Území Sperone najdete v nejjižnější části ostrova Korsiky. Je situováno jen 25 km od mezinárodního letiště ve Figari, 6 km severně od města Bonifacio a leží přímo u břehů Středozemního moře naproti ostrovům Lavezzi a Cavallo. Při dobré viditelnosti můžete spatřit i sousední ostrov Sardinii, která je vzdálena jen 12 kilometrů.
Do počátku 90.let byla celá oblast známa především milovníkům windsurfingu, protože v zátoce Santa Manza byla vybudována základna tohoto druhu sportovního odvětví odkud se surfaři vydávají do Bonifáckého průlivu překonávat rychlostní rekordy.
Koncem 80.let celou oblast o rozloze 135 hektarů, která sloužila jako zemědělský pozemek a půda pro chov dobytka, koupila skupina několika soukromých osob. Tito založili akciovou společnost a ve spolupráci s architekty začali budovat prestižní vily pro rekreační účely Hameau de Piantarella a především 18-ti jamkové golfové hřiště, které bylo golfové veřejnosti představeno v roce 1991.
Bůh musel být v každém architektovi golfového hřiště. Dokážete si představit člověka stojícího na pozemku pokrytém neprostupnou macchií, balvany a ohraničeném vápencovými útesy omývající azurové moře, který nad výkresy do nich zabodává svůj prst a říká kde bude fairway, green či clubhouse? Tou osobou byl jeden z nejznámějších architektů golfových hřiště, pan Robert Trent Jones Senior, který navrhl taková golfová hřiště jako jsou například Spyglass v americké Californii, Dar Es Salam v Maroku nebo golfové hřiště Sotogrande ve Španělsku.
Velikost golfového hřiště ve Sperone vám dává pocit maximálního prostoru, protože hřiště je postaveno na 73 hektarech, což umožňuje oddělit každý fairway tak, aby poskytoval c
o největší soukromí při hře. Hřiště vás nutí počítat s každou změnou větru, nutí vás zdolávat časté bunkry a nutí vás také hrát míček přes vápencové útesy, přes moře, přes mys, který je nejjižnějším místem na ostrově a současně vůbec nejjižnějším místem Francie.Vybudováním tohoto hřiště se Korsika, do roku 1991 prakticky neznámá v golfovém světě, stala díky tomuto golfovému klenotu místem, kde si dávají schůzky golfisté celého světa, i když samozřejmě převládají Francouzi a Italové. V posledních letech přibývá také hráčů ze Severní Evropy a z Japonska. Toto hřiště s 6.106 metry (par 72) sice nepatří mezi nejdelší, o to více je náročnější na přesnost odpalu, kdy musí každý hráč počítat s nevyzpytatelným větrem. Jak začátečníky, tak i zkušené golfové hráče Sperone nadchne, protože Robert Trent Jones dokázal vyprojektovat hřiště, kde každá jamka je svým způsobem obtížná. Po odehrání 10 jamek se vám naskytne snad nejkrásnější panorama ve Francii. Spatříte bílé, až 80 metrů vysoké vápencové útesy, moře hrající všemi odstíny modré barvy, přírodní rezervaci Îles Lavezzi a ostrovy Cavallo, které jsou letním letoviskem miliardářů.
10 jamku hrajete přes vodu. Po drivu naslepo na 11 útočíte na jamku, která jako by stoupala k nebi. Na 12 hrajete úder směrem na Středozemní moře. To bývá velký šok ve Sperone, ale příjemný, protože 12-16 jamka se hraje na mořském útesu. Tyto jamky jsou srovnávány s podobnými jamkami na Pebble Beach a Cypress Point, které jsou nejznámějšími jamkami na světě.
Na další jamce je green ukrytý mezi balvany na vyvýšenině ve směru větru. Tato jamka je považována za jakýsi předkrm hostiny před posledními dvěma jamkami. Na 15 green dobře chrání prohlubenina přesahující útes a následuje poslední 16 (par 5), kde je green umístěn na skalnatém výběžku. Odvážní hráči musí poslat míček dvakrát přes moře, aby se na dva údery dotkl greenu. To vyžaduje dlouhý drive, aby hráč dosáhl birdie. Tato poslední jamka posazená na úzkém pásu pevniny obklopená mořem bývá považována za nejkrásnější na světě. 17 se hraje opět přes vodu a 18 jamka zavede hráče zpět před clubhouse, který vévodí celému golfovému hřišti, protože je vybudován na kopci. Zde najdou golfisté pro-shop s nejznámějšími značkami golfového vybavení a oblečení, klimatizovanou restauraci, bar a terasu s nádherným panoramatem celého areálu včetně soukromých residencí a driving range.
O golfu ve Sperone se delší dobu také zmiňuje odborný tisk. Magazín Evropský golf ho zařadil mezi 30 nejpozoruhodnějších světových hřiš», ve Francii získal 1.místo v kategorii Kvalita krajiny, britská Evropská elita 1000 shledala 16 jamku evropským snem a umístila Sperone mezi 17 prestižních světových golfových hřiš» jako jsou například Valderrama, Sotogrande, Royal Troon, Ballybunion, St. Andrews nebo Morfontaine. Sperone se dostalo ocenění i v americkém tisku, kde Golf Magazin označil 16 jamku za pátou nejkrásnější jamku světa. Poznamenal však, aby ředitel neomezoval propagaci tohoto hřiště jen na Francii, ale aby Sperone začal propagovat také ve světě.