Sport a turistika

Vyberete-li si pro svou dovolenou Korsiku, bylo by škoda, kdybyste jen zaháleli na pláži a nepodívali se také do nádherných korsických hor. Pro tuto příležitost jsou pro vás připraveny poměrně dobře značené turistické cesty. Nejznámější z nich je trasa označovaná jako GR 20, která prochází napříč celým ostrovem. Zkratka GR pochází z francouzského označení dálkových pochodů - Sentier de la Grande Randonée a číslovka 20 udává směrové číslo Korsiky. Trasa dálkového pochodu GR 20 je dlouhá 220 km a prochází hlavním korsickým hřebenem.
Začíná na severozápadě ostrova, ve vesnici Calenzana poblíž města Calvi a končí na jihovýchodě ostrova, ve vesnici Conca severně od vesnice Ste Lucie de Porto-Vecchio, kterou najdete na hlavní silnici spojující města Bastia a Porto-Vecchio. Dálkový pochod je rozdělen na 14 etap, jejich počet však není směrodatný, protože záleží na fyzické kondici každé procházející skupiny či jednotlivce. Největší rekordmani ji dokázali celou proběhnout za méně než 40 hodin. často vede v nadmořských výškách nad 2000 m, nepřechází však hlavní vrcholy, k těm si musíte udělat odbočku po tzv. variantách. Budete procházet hlubokými roklemi pod nejvyššími korsickými velikány, půjdete po úzkých horských soutěskách, spatříte nádherná horská jezera, která poskytují dostatek vody mnoha říčkám a potokům, kde budete hledat příjemné osvěžení. Na cestě potkáte mnoho druhů zvířat. Uvidíte ovce, muflony nebo koně, ale také zapomenuté horské vesnice. Neuslyšíte však nic. Je zde nádherné ticho, na které budete vzpomínat dlouho po svém návratu z ostrova. Z toho však nesmíte soudit, že je to cesta jednoduchá. Její absolvování vyžaduje velmi dobrou kondici a patřičné vybavení do hor. Počasí je zde značně proměnlivé. Během chvíle může prosluněné hory vystřídat neprostupná mlha. Cesta je přístupná od 15. června do poloviny října, ale i v plné sezóně můžete v nejvyšších partiích narazit na sněhová pole.
Paglia Orba
Základem je pořízení mapy IGN v měřítku 1:50 000, kterou koupíte v kterémkoli Bar de Tabac nebo v turistických informačních střediscích všude na ostrově. Trasa dálkového pochodu je značená červeno bílými pruhy, varianty žlutou nebo červenou barvou. Téměř celou dobu se budete pohybovat na území Korsického oblastního přírodního parku. Spát se tu smí jen na turistických chatách vedených Správou parku (poplatek cca 50 FRF) nebo vedle nich ve vlastním stanu (poplatek 10 – 20 FRF).
Mimoto se můžete osvěžit v některé ze salaší, které jsou tu umístěny vysoko v horách. Kromě výborného ovčího či kozího sýra vám nabídnou výborné korsické víno a jiné vybrané lahůdky korsické kuchyně. Celou trasu můžete jít i obráceně, tedy z Conca do Calenzany. Výhodou této varianty je, že postupujete do vyšší nadmořské výšky pozvolněji, zatímco z Calenzena vystoupíte během dvou dnů do nadmořské výšky 2000 metrů. GR 20 se chodí i v zimním období, kdy všude leží sníh a turisté trasu zdolávají na běžkách. Pokud by jste chtěli celou trasu dálkového pochodu uskutečnit v zimně vězte, že podmínkou je najmutí zkušeného horského vůdce. Kromě GR 20 existuje také pochod nazvaný Tra Mare e Monti, pochod mezi mořem a pohořím, kde se podrobně seznámíte se západním pobřežím Korsiky. Výchozím bodem je opět vesnice Calenzana, po několika kilometrech chůze však odbočíte na Foret de Bonifato, odkud údolím řeky Fango přijdete na pláž v Galéria. Odtud pokračujete přes vesničku Girolata do města Porto, soutěskou Spelunca se dostanete do horské vesnice Evisa, aby jste celý pochod zakončili na pláži v Cargese. Oproti GR 20 nepotřebujete žádné vysokohorské vybavení a jednotlivé etapy končí vždy v nějaké vesnici, kde se najíte a přespíte.
Soutěska Spelunca
Tři různé trasy souhrnně nazývány jako Da Mare a Mare (od moře k moři) jsou pochody vedoucí z východního pobřeží přes hory ve středu ostrova na západní pobřeží Korsiky.
Nejsevernější trasa začíná v Sernano, pokračuje přes Corte údolím řeky Tavignano k přehradní nádrži Calaluccia v soutěsce Scala di Santa Regina a odtud pokračuje přes Albertacce, Col de Vergio a Evisa do Cargese, kde končí na pláži stejně jako Tra Mare e Monti. Druhá trasa začíná poblíž Ghisonaccia na východním pobřeží, vede přes Zicavo a končí na pláži mezi městy Ajaccio a Porticcio. Třetí, nejjižnější trasa začíná v městě Porto-Vecchio a vede přes pohoří Bavella, vesnicemi Zonza, Quenza, přes oblast Alta Rocca do zálivu Valinco, kde končí u města Propriano. Všechny tři pochody jsou rozděleny na 6-7 etap a k jejich absolvování nebudete potřebovat vysokohorské vybavení.

Korsika je vhodná i pro milovníky cykloturistiky. Za náročná stoupání budou odměněni dlouhými sjezdy z horských sedel k mořskému pobřeží. Výlety na kole vám na Korsice doporučujeme spíše mimo hlavní sezónu, kdy je zde menší horko a také méně automobilů. V červenci a srpnu může být jízda na rozpálených silnicích, plných aut, hodně nepříjemná. V každém případě je zde jízda na kole mnohem méně nebezpečnější než v české republice, protože cyklistika je ve Francii národním sportem a řidiči se chovají k cyklistům velmi ohleduplně. Každoročně ostrov přivítá závodníky velmi populárního cyklistického silničního závodu Tour de Corse a také počet závodů na horských kolech každoročně vzrůstá, například Corsica Bike VTT.

Turistická centra na Korsice nabízejí návštěvníkům možnost vyzkoušet si některé sporty za asistence zkušených instruktorů. Horolezecké terény naleznete po celém ostrově, od vápencových skal u Ponte Leccia po žulové stěny v oblasti údolí Restonica či údolí Vecchia. Hitem posledních několika let je “canyoning”, lezení v korytech prudkých říček, sjíždění skalních tobogánů, seskoky podél vodopádů. Zde je třeba velké opatrnosti ! Nejlepší je svěřit se do péče místního instruktora, který řeku zná a je zároveň i znalcem místního klimatu a může včas poznat změny počasí, které by vás mohli ohrozit. O nejvhodnějších místech vám poskytnou informace centra turistického ruchu, nejjistější je se zeptat ihned v Bastia po příjezdu na ostrov.

Jaké jsou další možnosti? Můžete si třeba vypůjčit kajak nebo kanoi, na řekách i u moře. Lze si tu také vyzkoušet paragliding v horách, ale daleko častěji u moře. Vyvezou vás na okolní kopce a s instruktorem pak bezpečně přistanete na pláži. Budete-li mít chu» můžete se také projet na koni v srdci korsických hor či na pobřeží.

V neposlední řadě je korsické pobřeží vhodné k potápění. Můžete si vybrat potápění kolem vápencových útesů v Bonifacio nebo mezi červeně zbarvenými žulovými útesy v zátoce Porto. Na každé větší pláži jsou pro návštěvníky a jejich děti pořádány kurzy plachtění na normální plachetnici nebo na katamaranu, kurzy potápění, můžete si půjčit vodní lyže, vodní skútr nebo dokonce motorový člun. Ostrov je rájem pro milovníky windsurfingu, protože je zde dobrý vítr a výborná termika. V průlivu oddělující Korsiku od Sardinie se pořádají rychlostní závody ve windsurfingu v různých kategoriích. Specielní kempy pro surfaře najdete v zálivu Santa Manza u městečka Bonifacio nebo na plážích západního pobřeží.
Ti z vás, kteří se na ostrově chtějí ubytovat v kempech nebudou určitě zklamáni, protože Korsika má dostatek kempů jak na pobřeží, tak i v horských oblastech. Záleží jen na vás, který kemp si vyberete podle jeho umístění, vybavení nebo podle ceny.
Největší sportovní událostí ostrova zůstává bezesporu automobilová soutěž Rally Corse, kterou každoročně na konci září pořádá Evropská automobilová federace. Je potěšením sledovat rychlá auta jak se proplétají úzkými silnicemi v horských oblastech nebo jak ve velké rychlosti kopírují korsické pobřeží. Start a cíl je v městě Ajaccio.
Pokud jste fandové rychlých aut, nenechte si ujít tuto podívanou, protože v Evropě je sice pořádáno hodně rally, ale Rally Corse je pouze jedna.

V posledních letech přijíždí na ostrov také mnoho milovníků golfu. Bylo zde vybudováno několik hřiš», ale jen jedno snese ta nejpřísnější mezinárodní kritéria. Je to 18-ti jamkové golfové hřiště v zátoce Spérone, které navrhl Robert Trent Jones. Nejdete ho jen 6 km od nejjižnějšího města ostrova, od města Bonifacio, které bylo postaveno přímo na břehu moře, na vápencových útesech na rozloze 40 hektarů. 16 jamku hrajete například z útesu na útes přes moře. Pokud budete cestovat na ostrov a jste vyznavači tohoto krásného sportu, nezapomeňte si doma golfové vybavení. Budete příjemně překvapeni.


   
Všechna práva vyhrazena. © 1999 - 2018 Korsika.cz - Ile de Beauté Voyages s.r.o. - Mapa Serveru

Firma je zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Krajským soudem v Brně, oddíl C, vložka č.47427